Ознака:Обнова

Настани

Пречистански послушанија…

Загрнат од чистите природни красоти, сотворени непосредно од раката на Творецот, Манастирот на Богомајката Пречиста крај Кичево го продолжува вековниот молитвен шепот и славословие кон Него. Во манастирот, новото монашко сестринство, благословено од нашиот монахољубив Митрополит г. Тимотеј и духовно…

Медиумите за нас

Привршува обновата на манастирот Свети Јован Бигорски

Целосниот автентичен изглед на Горни палат во манастирот Свети Јован Бигорски е вратен, по пожарот од 2009 година, и сега се работи на ентериерот, кој во поголемиот дел е завршен. Во познатиот македонски манастир Свети Јован Бигорски привршуваат работите околу…

Настани

Со Вера, Надеж и Љубов по патот на спасението

Спомен на светите Софија, Вера, Надеж и Љубов Веќе цело трилетие е зад нас од огненото искушение што ја испита нашата вера во Божјата промисла, надеж во милосрдието Негово и решеност да Го следиме до крај, без оглед на сите…

Медиумите за нас

Нови конаци во „Св. Јован Бигорски“

БИГОРСКИ МАНАСТИР - Со пригодна свеченост митрополитот г. Тимотеј, надлежниот архијереј на Дебарско-кичевската епархија, на денот на славата на Бигорскиот манастир, Св. Јован Крстител, ги освети темелите на новите манастирски конаци што ќе се градат на источната страна на манастирот.…

Медиумите за нас

Во Бигорски манастир се градат библиотека и саат-кула

Бигорски манастир - На источната страна на Бигорскиот манастир започнаа работите на изградбата на новите конаци, библиотеката со читалнa и на саат-кулата. Според игуменот на Бигорскиот манастир, архимандритот Партениј, на источната страна на манастирот во 19 век постоеле конаци, со…

Медиумите за нас

Бигорскиот манастир монумент на македонската духовност

БИГОРСКИ МАНАСТИР - Во чест на големиот православен празник Божик, раѓањето на нашиот Спасител Исус Христос, средновековното македонско светилиште - Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“, деновиве беше масовно посетен од домашни и од странски гости, кои доаѓаа да се напојуваат…