Ознака:Патријарх Неофит

Вести од светот

МПЦ-ОА официјално го покани бугарскиот патријарх Неофит за 1000-годишнината од Охридската архиепископија

Поглаварот на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, архиепископот г. Стефан, официјално го покани бугарскиот патријарх г. Неофит, да учествува во празненствата по повод 1000-годишнината од создавањето на Охридската архиепископија – пренесува репортер на БГНЕС. Поканата до бугарскиот патријарх е…

Вести од светот

Патријарх Неофит: Ќе испратиме делегација за чествувањата на Охридската архиепископија

„Ако има покана, ќе испратиме“ - ова го изјави пред Агенцијата БГНЕС Неговото Светејшество бугарскиот Патријарх Неофит, одговарајќи на прашањето дали Бугарската православна црква ќе испрати делегација во Република Македонија по повод чествувањето на 1000-годишнината од создавањето на Охридската архиепископија,…

Вести од светот

Патријарх Неофит за МПЦ-Охридска архиепископија: Имаме консензус во однос на прашањата за иднината

Имаме консензус по главните прашања за иднината. Тоа го изјави пред БГНЕС Негово Светејшество патријарх Неофит во одговор на прашањето што да очекуваме во блиската иднина во однос на зближувањето меѓу Бугарската православна црква и Македонската православна црква - Охридска…

Вести од светот

Поглаварот на Македонската црква пред патријарх Неофит: Со полно единомислие побаравме БПЦ да биде Црква-Мајка

Поглаварот на Македонската православна црква, Архиепископот Стефан денес беше примен од Бугарскиот Патријарх Неофит. Ова е прва нивна средба откако МПЦ-Охридска архиепископија побара бугарската да биде нејзина Црква-Мајка и така да добие автокефалност, пренесе репортер на БГНЕС. Македонскиот Архиепископ Стефан…

Богослужби

Светејшиот Патријарх Неофит со благопожелби за скоро сослужение

Чудесниот и свештен, небесен хор на Светите сехвални 15 Тивериополски свештеномаченици, кои на земјата славно Христа Го прославиле и со венци на бесмртна слава се украсиле, денес нѐ повикаа на торжествен собор во градот каде што својата крв бестрашно за…

Вести од светот

Патријарх Неофит: Треба да ја прифатиме протегнатата рака од Македонија

Бугарскиот патријарх Неофит Треба да ја прифатиме протегнатата рака од Македонија. Ова го кажа патријархот Неофит како одговор на прашањето на бугарската новинска агенција БГНЕС. „Тоа е најмалото што можеме да го направиме, зашто тие се наши браќа, наш народ.…