Ознака:Патријарх Вартоломеј

Вести од светот

Државниот секретар на САД Мајк Помпео го посети Вселенскиот Патријарх Вартоломеј во Фанар

На 17 ноември државниот секретар на САД Неговата Екселенција г. Мајк Помпео беше во посета на Неговата Божествена Сесветост Вселенскиот Патријарх г.г. Вартоломеј I во Вселенската Патријаршија, во Фанар. Ова го соопштува пресслужбата на Вселенската Патријаршија. На Twitter државниот секретар…

Вести од светот

ЕКСКЛУЗИВНО: Вселенската Патријаршија ќе ја повика МПЦ во канонско единство

Вселенската патријаршија ќе ја тргне шизмата од МПЦ, како прв чекор кон конечното решение за деценискиот црковен спор, пишува „Религија.мк“ Вселенската патријаршија нема намера да отстапи од процесот на решавање на црковното прашање во Македонија, туку напротив и покрај сите…

Вести од светот

Коментар на Doxologiainfonews во врска со писмото на Претседателот Стево Пендаровски до Вселенскиот Патријарх

1. Согласно 4. и 17. канон од IV Вселенски собор, Вселенскиот Патријарх го има правото да прима апелационо прибегнување од клириците од сета екумена и да доделува автокефалија. Вселенската Патријаршија е Мајка Црква на Црквата во Северна Македонија. 2. Вселенскиот Патријарх го…

Вести од светот

Претседателот Пендаровски упати писмо до Вселенскиот Патријарх Вартоломеј

Претседателот Стево Пендаровски, по повод почетокот на Новата црковна година, упати писмо до Неговата Сесветост Вартоломеј, Архиепископ Цариградски – Нов Рим и Вселенски Патријарх. Стево Пендаровски Ваша Сесветост, Ми претставува особена чест да Ви се обратам и да ги изразам…

Вести од светот

Вселенскиот патријарх: „Не го менуваме начинот на причестување“

Нова изјава во врска со светата Причест даде Н. Б. Сесветост Вселенскиот патријарх г. г. Вартоломеј, кој претстоеше за време на Божествената Литургија во светогорскиот метох на манастирот „Свети Пантелејмон“ во Галата, Константинопол. Неговата Сесветост, обраќајќи ѝ се на руската…

Вести од светот

Вселенскиот патријарх бара мислење од помесните Цркви за начинот на причестување

Н. Б. Сесветост, Вселенскиот патријарх, изразувајќи ја желбата на Мајката Црква за координираност и, според можностите, истообразност помеѓу помесните Православни цркви во поглед на актуелното прашање за Божествената Евхаристија и за начинот на нејзиното раздавање на верните, го испрати до…