Ознака:Подароци

Настани

Скапоцен дар и благослов за Бигорската Обител

Благиот и семилостив наш Бог, „радоста на Мачениците и пофалбата на Апостолите“, продолжува штедро да ја милува нашата Свештена Обител со Своите обилни благослови, преку Свои избрани верни и богопредани слуги. Овој пат Неговиот нежен татковски допир дојде во вид…

Настани

Црковните старопечатени книги од с. Лазарополе подарени во Бигорската книгохранителница

По желба и иницијатива на Црковниот одбор при црквата „Св. Вмч. Георгиј Победоносец“ во с. Лазарополе, кој покажа голема совесност, словесност и грижа кон писменото христијанско и културно наследство, а во договор и со благослов на нашиот старец и игумен,…

Настани

Подарок за Старецот: комплет пасхални енколпии

Во текот на пасхалните торжества и серадосното ликување за Воскресението Христово, нашиот возљубен Старец и Игумен, Епископот Антаниски г. Партениј, беше награден со уште еден прекрасен подарок од свои духовни чеда: комплет архијерејски енколпии со претстави на Распетието и Воскресението…

Настани

Посета во домот на Архиепископот

Во средата, на 23 септември, по завршетокот на свечениот и прекрасен концерт на Филхармонијата во чест на Бигорското илјадалетие, нашиот старец и игумен, Епископот г. Партениј, со дел од братството и сестринството, го посети нашиот почитуван Архиепископ, Неговото Блаженство г.…

Богослужби

Успение на Пресвета Богородица

Денес, кога Пресвета Богородица ги затвори своите телесни очи, ги отвори заради нас мисловните, како сесветли и најголеми светилници што бдеат над нас и умилно Го гледаат Бога, смилостивувајќи Го за спасението на светот. Денес, кога нејзините богодвижени усни замолкнаа…

Настани

Архангелски благослов во пресрет на Богојавлението

Во Бигорскиот манастир пристигна прекрасна икона од Војсководецот на светите Ангелски сили, Светиот Архангел Михаил Во пресрет на празникот на Божественото Просвештение и на светлото Богојавление над реката Јордан, Бигорската Обител вчеравечер беше удостоена со голем ангелски благослов. Имено, во…