Ознака:Софија

Настани

Поклоничко патување во Рилскиот Манастир и во Софија

Во духот на Божикната радост поради доаѓањето и воплотувањето на Синот Божји на Земјата, кој е дух на љубовта, мирот и единството, викендов, по благословот на најпочитуваниот старец и игумен на Бигорската Свештена Обител, Епископот Антаниски г. Партениј, хорот по…

Вести од светот

Масовна крштевка во софискиот храм „Света Софија“

Во бугарската престолнина, во храмот посветен на „Света Софија – премудрост Божја“, се изврши првото масовно крштение во кое беа вклучени повеќе од 170 деца. Иницијативата е под покровителство на Неговата Светост, Бугарскиот Патријарх и Софиски Митрополит Неофит. Настанот е…

Богослужби

Ракополагање во катедралниот храм Св. Александар Невски во Софија

Во велелепниот и восхитувачки ставропигијален патријаршиски соборен храм-паметник „Св. Александар Невски“ во Софија, денес, кога според новиот календар по кој се води Бугарската Патријаршија се слави Успението на Светиот Рамноапостолен отец наш и Просветител словенски Константин-Кирил Философ, во свештен ѓаконски…