Ознака:Солун

Медиумите за нас

Ιστορική Αρχιερατική Θ. Λειτουργία Επισκόπου της Αρχιεπισκοπής Αχρίδος στη Θεσσαλονίκη

Η πρώτη εν Ελλάδι Αρχιερατική Θεία Λειτουργία Επισκόπου της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αχρίδος τελέστηκε στη Θεσσαλονίκη, την Κυριακή 17 Ιουλίου 2022. Μετά από την απόφαση της Αγίας και Ιεράς Συνόδου του Οικουμενικού Πατριαρχείου (9 Μαΐου 2022), περί αποδοχής σε ευχαριστιακή κοινωνία…

Богослужби

Историско богослужение во Солун

Богородица. Самото нејзино битие создава радост, утешува, облагородува, исполнува, осветува. Таа е причина на секое добро, посредува за секое драго и на Бога угодно дело. Ненаметливо и тивко ги води нештата кон усовршување, кон полнота, кон единство во едниот Свет…

Вести од светот

Вселенскиот Патријарх на посета во повеќе градови во Грција и на Света Гора

Деновиве, Неговата Сесветост Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј остварува патријаршиска посета на повеќе места во Северна Грција. Неговото патување започна од Драма и Солун, а ќе заврши на Света Гора, каде ќе се задржи до недела. Во неговата програма беа…

Настани

Поклонение во православна Грција

Во организација на монашкото сестринство на Свештената Пречистанска Обител кај Кичево, изминатиов викенд беше спроведено едно прекрасно поклоничко патување за младите од с. Вранештица, Кичевско. Имено, триесетина млади души, во најголем дел од ова славно наше село, придружени од монаси…

Вести од светот

Нова глобална повелба за заштита на византиските споменици

Деновиве во Солун, по тридневна средба, беше едногласно усвоена и ратификувана таканаречената „Повелба за заштита на спомениците од византиското наследство“. Претставниците на 23 земји се договорија околу принципите и мерките за заштита на византиското наследство во сите области кои биле…

Настани

Архимандрит Партениј на средба со Солунскиот владика Антим

Архимандрит Партениј и Митрополит Антим Вчера, нашиот Старец, Архимандрит Партениј беше во посета на Светата Солунска Митрополија, каде беше срдечно пречекан од Светејшиот Митрополит Солунски, г. Антим. На средбата Старецот му се заблагодари на почитуваниот владика за неговата љубов и…