Вселенскиот Патријарх на посета во повеќе градови во Грција и на Света Гора

Деновиве, Неговата Сесветост Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј остварува патријаршиска посета на повеќе места во Северна Грција. Неговото патување започна од Драма и Солун, а ќе заврши на Света Гора, каде ќе се задржи до недела.

Во неговата програма беа вклучени повеќе манифестации во местата што ги посетува, а во Манастирот Вознесение Господово во Драма, Патријархот изврши трисагија за неодамна блаженоупокоениот Митрополит Драмски Павле.

Една од станиците на неговата посета беше и Светиот патријаршиски Манастир Влатадон во Солун. Вчера попладне тој одржа поздравен говор во Салата за свечености на Универзитетот Аристотел во Солун на теолошката конференција организирана во негова чест. Притоа, сите учесници на конференцијата го поздравија и му честитаа за одлуката од 9 мај оваа година, со која тој ја прими Охридската Архиепископија во канонско и евхаристиско единство.

Денеска, на својот пат кон Света Гора, Патријархот Вартоломеј застана во Неа Тенедос, за да ја посети изложбата на реликвии од островот Тенедос, во внатрешноста на храмот „Успение на Пресвета Богородица“. Попладнево, тој ја посети и Неа Триглиа, каде беше прогласен за почесен граѓанин на општина Неа Пропонтида и му беше претставен плоштадот пред општинскиот театар, кој почесно е наречен со неговото име.

На денешните настани во Неа Тенедос и Неа Триглиа беше поканет и професорот од Правниот факултет во Скопје и поранешен пратеник во Собранието, проф. д-р Александар Спасеновски, кој за свој придружник го имаше нашиот собрат Архимандрит Доситеј. Притоа, нашите претставници имаа можност накратко да се сретнат и со Неговата Сесветост и срдечно и лично му се заблагодарат на Патријархот за неговата татковска грижа за Црквата и за „историската и визионерска одлука“ со која ја призна каноничнста на нашата Црква.

Во оваа прилика, отец Доситеј и професорот Спасеновски дадоа своја изјава за американското радио „Флорида“ во кое ја истакна благодарноста кон Вселенската Патријаршија и кон личноста на Вселенскиот Патријарх:

„Најнапред му благодарам на г. Стерјо Вангелис“, посочи Архимандрит Доситеј, „што нè покани на овој настан на којшто ќе земе учество Неговата Сесветост, Патријархот Вселенски г. г. Вартоломеј. Нам ни е особена чест што учествуваме на овој настан, каде што доаѓаме со благослов на нашиот Старец, Епископ г. Партениј, Игумен на Светиот Бигорски Манастир посветен на Свети Јован Крстител. Нашиот Манастир, стар нешто повеќе од 1000 години, е основан од ктиторот Јован Дебарски, кој е всушност првиот Архиепископ на Охридската Архиепископија. Овде сме за да му искажеме голема благодарност на Патријархот Вселенски г. г. Вартоломеј за неговата татковска љубов со која помогна да се надмине спорот со нашата света православна црква. Овој наш спор и проблем беше рана на целата православна Црква. Како што пишува во соопштението од Вселенската Патријаршија од 9 мај, нашиот Патријарх ја исцели оваа рана со вино и со елеј на милоста. Овде би сакал да го цитирам и нашиот Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, којшто на пречекот на Старецот Вартоломеј, Игуменот на Манастирот Есфигмен од Света Гора, кажа дека во ликот на Патријархот Вартоломеј го гледа вториот Фотиј Велики. Би го навел исто така и Архиепископот Охридски г. Стефан, којшто во својата беседа кажа дека болниот во Витезда чекаше 38 години за да дојде човек и да го исцели, а ние чекавме 55 години, за да дојде човек и да го исцели расколот. Тој човек е Патријархот Вартоломеј“.

„Благодарност до организаторите на овој настан“, изјави Александар Спасеновски, „за поканата да бидеме дел од посетата на Вселенскиот Патријарх. За нас како луѓе кои за прв пат имаат можност да се сретат со личности од Вселенската Патријаршија по историската одлука од 9 мај, овој настан претставува повод за да ја искажеме својата благодарност од историската одлука на Вселенската Патријаршија за признавање на канонскиот статус на нашата Црква… Конечно се надевам и дека ќе можеме да ги споделиме нашите очекувања дека финалето на овој историски процес којшто започна на 9 мај успешно ќе биде заокружен на 12 јуни, кога нашиот Архиепископ и нашите верници ќе имаат можност во седиштето на Вселенската Патријаршија да бидат дел од историскиот настан во кој заедно ќе сослужуваат нашиот Архиепископ Стефан и Вселенскиот Патријарх Вартоломеј“.

Отец Доситеј и проф. Александар накратко разговараа и со Митрополитот на Касандрија г. Никодим, со Игуменот на Манастирот Влатадон Епископот Аморејски г. Никифор, со архонот на Вселенската Патријаршија г. Анастасиј Масторјани, со префектот на Халкидики г. Јанис Јоргос, со градоначалник на Неа Пропонтида г. Манолис Карас, со професори и други видни личности. Домаќини и придружници на нашите претставници беа г. Стерјо и г-ѓа Параскевула Вангелис, а преведувач г. Васо Пици.

Утре Патријархот заминува за Света Гора, каде што ќе посети и ќе богослужи во повеќе манастири, вклучувајќи го Соборниот храм на Протатонот во Кареја, ќелијата „Достојно ест“, Манастирот Ивирон, Великата Лавра, Каракал, Атонијадата и др.