Ознака:Вселенски Патријарх г. г. Вартоломеј

Посланија

Патријаршиско Послание за Рождеството Христово 2022

Преземено и објавено од: Вселенската Патријаршија + В А Р Т О Л О М Е Ј ПО МИЛОСТА БОЖЈА АРХИЕПИСКОП КОНСТАНТИНОПОЛСКИ – НОВ РИМ И ВСЕЛЕНСКИ ПАТРИЈАРХ ДО СЕТА ПОЛНОТА НА ЦРКВАТА БЛАГОДАТ, МИЛОСТ И МИР ОД РОДЕНИОТ ВО…

Вести од светот

(ВИДЕО) Престолниот празник на Вселенската патријаршија

Денес, 30 ноември 2022 година, во Сечесниот патријаршиски храм на свети Георгиј Победоносец во Фанар, беше отслужена Патријаршиска и Синодска света Литургија, во спомен на светиот апостол Андреј Првоповикан, престолниот празник на Мајката Црква Константинополска. На Божествената Литургија, на која…

Вести од светот

Вселенскиот Патријарх положи цвеќе на местото на жртвите во Истанбул

Н. Б. Сесветост Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, во понеделникот, во раните попладневни часови, отиде на местото на терористичкиот напад на Шеталиштето во Перан, Истанбул, каде што положи букет бели цвеќиња и се помоли за упокојување на жртвите од терористичкиот…

Вести од светот

Вселенскиот Патријарх отслужи Трисагија за покој на патријархот Григориј VI, поранешен пелагониски митрополит

Неговата Божествена Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, во вторникот на 8 ноември 2022 г., претстоеше на Светата Литургија што беше отслужена на празникот Собор на Севеликите Чиноначалници, во општината Мега Ревма (денешно Арнавуткој) во Цариград (денешен Истанбул). Вселенски Патријарх…

Вести од светот

Средба на Вселенскиот Патријарх со кралот Чарлс III во Бакингем

Вселенскиот Патријарх Вартоломеј вчера на пладне оствари средба со кралот на Обединетото Кралство, Чарлс III, во Бакингемската палата. За време на нивната получасовна лична средба, Неговата Сесветост ги изрази и одблизу своите сочувства кон Неговото Величество за заминувањето на неговата…

Вести од светот

Вселенскиот Патријарх на официјална посета на Лондон

Денес, на 20 октомври 2022 година, на покана на Архиепископот на Тиатир и Велика Британија г. Никита, Неговата Сесветост Вселенскиот Патријарх Вартоломеј замина во официјална посета на Велика Британија, со цел молитвено да учествува во прославите на стогодишнината од формирањето…