Ознака:Архимандрит Доситеј

Богослужби

(Видео) Недела на блудниот син

Богатството на благодат што ми го даде кога заминав, јас несреќниот, непотребно го потрошив, Спасителу; блудно живеев, на демоните лажно го раздадов: затоа мене, кој се обраќам како блудниот, прими ме, Оче Штедар, и спаси ме. Стихира од утрената Колку…

Слова на епископ Партениј

Со покајание да се вратиме во прегратките на Отца

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија во Неделата на блудниот син, на 19 февруари / 3 март 2024 лето Господово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Ја чувме сега, мили мои,…

Настани

Празнично сослужение во Пјаченца, Италија

На покана на Неговото Високопреосвештенство, Митрополитот Европски г. Пимен и со благослов на нашиот почитуван надлежен Митрополит, Неговото Високопреосвештенство г. Тимотеј Дебарско-кичевски и на нашиот  Старец, Преосветениот Епископ г. Партениј Антаниски, бигорскиот собрат Архимандрит Доситеј денеска сослужуваше на Светата Литургија…

Вести од светот

Вселенскиот Патријарх на посета во повеќе градови во Грција и на Света Гора

Деновиве, Неговата Сесветост Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј остварува патријаршиска посета на повеќе места во Северна Грција. Неговото патување започна од Драма и Солун, а ќе заврши на Света Гора, каде ќе се задржи до недела. Во неговата програма беа…

Настани

Распетието на Старецот е наше воскресение

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит г. Доситеј, изговорено од името на монасите и монахињите по повод именденот на нашиот Старец и Игумен, Епископот г. Партениј, на Вечерната богослужба, на 19 февруари 2022 лето Господово Архимандрит г. Доситеј Ваше Преосвештенство, наш…

Богослужби

Големи достоинства за Бигорски на празникот Иванден

Јоване преславни и вселенски апостоле, Гаврилово благовестие, на неплодната процветување и на пустината – добро воспитувание; искрен пријателу на Младоженецот Христа! Него моли Го, да ги помилува душите наши. Голема е радоста од исполнувањето на благовестието за денешниот ден, дотолку…