Ознака:Света Гора

Вести од светот

Јеромонахот Лука Светогорец му го предаде на Патријархот Вартоломеј пергаментот со Томосот за Украина

Денес, 4 јануари 2019 година, Н. Б. Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј во патријаршискиот двор го прими Неговото Сепреподобие, јеромонахот г. Лука Ксенофонтски. Отец Лука, најпознатиот светогорски зограф и краснописец, на Неговата Сесветост му го врачи пергаментот на кој…

Вести од светот

На руските поклоници им е „разрешено“ да се причестуваат во „Св. Пантелејмон“ на Атос

На епархиското собрание во Москва Патријарх Кирил изјави дека „по икономија“ им разрешува на руските верници да се причестуваат во рускиот светогорски манастир „Св. Пантелејмон“, и покрај тоа што и тој е под јурисдикција на Константинополскиот Патријарх. Забраната на рускиот…

Вести од светот

Јеромонахот Амфилохиј е новиот игумен на Манастирот Дохијар

Новиот игумен на Дохијар, Старец Амфилохиј, со дел од братството   По блаженото упокојување на Старецот Архимандрит Григориј Дохијарски, за нов игумен на оваа светогорска обител денес од братството едногласно беше избран јермонахот Амфилохиј. Отец Амфилохиј е духовно чедо на…

Поучни словa

Спомен на сите Светогорски Светии

Атонските отци и во тело ангели, исповедници и преподобни, јерарси и маченици, да ги чествуваме со песни свештени, подражавајќи им во добродетел. Цело мноштво светогорско и монаштво сето, да викнеме едногласно: слава на Оној што ве овенча, слава на Оној…

Вести од светот

Американецот Даглас што стана православен Димитриј

Даглас Литл и јеромонах Јаков Симонопетриец Света Гора за познатиот американски фотограф Даглас Литл (Douglas Alfred Demetrios Lyttle) не беше само место на вдахновение за неговото уметничко творештво. Беше ковчег на Православието каде што се вдлабочуваше во своите духовни потраги…

Вести од светот

Документарен филм: Православната мисија на Григоријат во Колоези – Конго

Пред неколку дена го објавивме со македонски превод краткиот документарен филм за животниот пат и делото на архимандрит Георгиј Капсанис, игуменот на светогорскиот манастир Григоријат. Главното дело и мисија на старец Георгиј, како и на секој Христов духовен воин, беше…