Ознака:Старец Ефрем Филотејски

Вести од светот

Вселенскиот Патријарх: „Колибата на дедо Јосиф се запечати по човечки, но неговите рожби завладеаја со земјата“

Порака од Неговата Божествена Сесветост, Вселенскиот Патријарх г. г. Вартоломеј, за погребот на Старец Ефрем од Аризона Навистина смрт блажена, која ни разлеа воскресенско чувство - пред нас имавме мртовец и владееше жалост, но во себе доживувавме воскресение. И тоа…

Поучни словa

ПОРАКА ОД СВЕТА ГОРА

„...Секој од вас нека си набави бројаница од 33 топчиња и нека почне да се моли, говорејќи: „Господи Исусе Христе, Сине и Логосу на живиот Бог, по молитвите на Богородица и на сите Твои светии, помилуј ме, грешниот и непотребниот…