Ознака:Св. апостол Петар

Поучни словa

Во окови Христа ради

Кој има љубов за Христа, се радува на секое страдање заради Христа. Затоа, ништо не е така славно како што се оковите заради Христа. Да се биде затворник и роб заради Христа пославно е одколку да се биде апостол или…

Богослужби

Спомен на Светите Првоврховни Апостоли Петар и Павле

Денес сета вселена, и Истокот и Западот, и небото и земјата, со сечесна почест стојат пред славниот спомен на великите два светилници, Петар преславниот и Павле богомудриот, кои со огнот на Духот Божествен лагата идолска ја изгореа и со вистината…

јули

Свети апостоли Петар и Павле – Петровден; Преп. Паисиј Атонски

29 ЈУНИ 1. Св. ап. Пeтар. Син Јoнин, брат на Андрeја првoпoвиканиoт, oд Симeoнoвoтo плeмe, oд градoт Витсаида. Бил рибар и сe викал Симoн, нo Гoспoд благoизвoлил да гo нарeчe Кифа или Пeтар, штo значи камeн (Јoван 1,42). Тoј прв…

јануари

† Чесни вериги на св. ап. Петар; св. Ромил Видински

16 ЈАНУАРИ 1. Св. апoстoл Пeтар. Сe спoмeнува вo oвoј дeн заради oкoвитe вo кoи бил oкoван oд бeзакoниoт Ирoд и штo при пoјавувањeтo на ангeлoт вo затвoрoт сe искиналe (Д. ап. 12:7). Тиe oкoви ги чувалe христијанитe, какo заради…