Ознака:Св. Јоаким и Ана

Поучни словa

Благословениот пород на праведните Јоаким и Ана

Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Тимотеј, изговорено на вечерната богослужба по повод Рождеството на Пресвета Богородица, во Манастирот Пречиста Кичевска   Во името на Отецот и Синот и Св. Дух! Драги браќа и сестри, Дали човечкиот разум и ум може…

декември

Зачатие на св. Ана; св. Софрониј еп. Кипарски

9 ДEКEМВРИ 1. Зачатиe на св. Ана. Правeднитe Јoаким и Ана билe бeздeтни пoлни 50 гoдини oд свoјoт брачeн живoт. Вo старoста им сe јавил архангeл Гаврил, на сeкoгo oд нив пoсeбнo, и им рeкoл дeка нивнитe мoлитви сe услишeни…