Ознака:Св. Јован Шангајски

Поучни словa

Смирениот архијереј со апостолска дарба за миротворство

Свети Јован Шангајски и Санфранциски Пред крајот на 1962. година, спроти празникот - Воведение во Храмот на Света Дева Марија (Пречиста, 21 ноември ст. стил) новоназначениот Архијереј Јован пристигнал во Сан Франциско. Дочекот бил масовен и многу радосен; неговите стари…

јули

Св. ап. Јуда – Тадеј; преп. Пајсиј Велики; св. Јован Шангајски

19 ЈУНИ 1. Св. ап. Јуда. Eдeн e oд дванаeсeтмината. Син на Јoсифа и Салoмија (нe Салoмија Витлeeмска, ами друга), а брат на Јакoва, братoт Гoспoдoв. Сo Салoма, ќeрката на Ангeј, синoт на Варахин Захариин, Јoсиф дрвoдeлeцoт имал чeтири сина:…

Богослужби

Спомен на Св. Јован Шангајски – Светител од XX век

Во сета дваесетвековна христијанска историја многубројни се сведоците на Христовата љубов коишто со своите преславни подвизи, како послушни и возљубени чеда, Го прославиле на земјата нашиот Отец Небесен. Но, сепак, во тоа недогледно море на човештвото нив ги среќаваме многу…

Богослужби

Мошти на св Јован Шангајски во Бигорски

Зарадувај се денес и ликувај, славна Бигорска oбител! Радувај се, зашто дојде при тебе денес „боговдахновениот молитвеник и бесребрениот пастир, благодатниот исцелител, пророк и благовесник, светителот Христов, Јован, милостивиот наш застапник“, чудотворецот Шангајски и Санфранциски!   Денес, по милоста на…