Ознака:Тихон Шевкунов

Настани

На промоција кај епископот Тихон Шевкунов

Сестринството од манастирот Св. Георгиј Победоносец, Рајчица, денес, 04 октомври 2016 лето Господово, присуствуваше на промоцијата на книгата „Несвети, а свети“ од викарниот епископ на Московскиот Патријарх Кирил, Тихон Шевкунов, кој беше во неколку дневна посета на нашата земја. Монахињите…

Поучни словa

За Отец Јован Крестјанкин

За Отец Јован Крестјанкин Неодамна од Псково – Печерскиот манастир ме повика мојот духовник, архимандрит Јован (Крестајнкин) и ми рече: Ете, наскоро ќе се упокојам. Затоа, потруди се, напиши го тоа што го помниш и што сакаш да го кажеш…