Ознака:Владика

Слова на епископ Партениј

Да се биде епископ значи да се биде прв во служењето

Пристапно слово на Неговото Преосвештенство Епископот Антаниски г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител, произнесено на неговата хиротонија, во соборниот храм Света Софија во Охрид, на споменот на Светите Апостоли Петар и Павле, 2020 лето Господово https://www.youtube.com/watch?v=OSAvqNhWswo Ваше Блаженство, Ваши…

Настани

Бигорски го пречека својот старец, пастир и владика

Избликот на радост што го следеше торжеството во Охрид, го надополни и ликувањето на Бигорската обител, која за првпат го пречека својот игумен и пастир како носител на архиерејско достоинство. Радосните погледи на браќата и сестрите, зрачеа од љубов пред…

Богослужби

(Видео) На многаја лета, Владико на срцата наши!

Свештениците Твои ќе се облечат во правда, и преподобните Твои со радост ќе се возрадуваат Премудрата Божја Промисла која ги устројува и води сите нешта кон спасение на човечкиот род, денеска уште еднаш го покажа своето блескаво човекољубие. Древниот и…

Богослужби

(Видео) Наречение на Бигорскиот Старец и Игумен Партениј за епископ Антаниски

На многаја лета, возљубен наш татко, новонаречен Епископу Антаниски, г. Партение! Вие не Ме избравте Мене, туку Јас ве избрав вас и ве поставив да одите и род да принесете и родот ваш да остане… (Јован 15, 16) Епископското служење…

Медиумите за нас

Огромен број честитки за изборот на Партениј за епископ

По изборот за епископ Антаниски Специјално за Битолски весник: Киро Кипроски По изборот за епископ Антаниски од Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител” не информира дека по едногласниот избор на отец Партениј, за нов епископ во МПЦ - ОА, постојано добиваат…

Настани

Црковниот одбор на село Долно Мелничани упати честитка до отец Партениј по повод изборот за епископ Антаниски

Во име на селаните од мијачкото и дебарско село Долно Мелничани, како и од раселените по потекло одовде, го поздравуваме изборот на Отец Партениј од Бигорскиот Манастир „Свети Јован Крстител“ за владика на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија. Сите…