Ознака:Востоличување

Вести од светот

Востоличен новиот Епископ Делчевско-каменички г. Марко

На вчерашната свечена Архиерејска Литургија во соборниот делчевски храм на Сечесното Успение на Мајката Божја беше востолиен новиот Епископ на Делчевско-каменичката епархија, Преосветениот г. Марко. Со овој свештен чин, за прв пат во поновата црковна историја, Делчево станува епископско седиште.…

Вести од светот

Востоличен Митрополитот Крушевски и Демирхисарски г. Јован

Денеска, во историскиот храм-паметник „Свети Николај Чудотворец“ во херојскиот град Крушево, се изврши востоличувањето на новиот Митрополит Крушевски и Демирхисарски, Неговото Високопреосвештенство г. Јован. Востоличувањето беше извршено на Светата Архиерејска Литургија на којашто чиноначалствуваше Митрополитот г. Јован, кому му сослужуваа…