Чомлек на манастирски начин

Потребни состојки:

 • 40 главици ситен кромид 
 • 2 главици лук
 • 5 суви пиперки
 • 10 печурки
 • 1 шолја вино црвено
 • ½ шолја масло
 • 1 лажичка зачин
 • 1 лажичка црвен пипер
 • 4 ловоров листа
 • 1 лажичка сол
 • Бибер во зрна

Начин на подготовка:

Кромидот се чисти, главицата лук се дели на чешниња (не се лупи), сувите пиперки и печурките се мијат и сецкаат на парчиња. Во длабок огноотпорен сад (најдобро е грне) се става еден ред од кромидот, па неколку чешниња лук, потоа сецканите пиперки и печурките и се зачинува со ловоров лист и бибер. Постапката се повторува уште еднаш и на крај се полева со претходно приготвена течност од вино, масло, зачин, пипер и сол. Грнето се става на оган и се остава да врие на тивко околу 3 часа.

Прилог:
Ова јадење може да се сервира со риба, пире, ориз и слично.