Ознака:1000 години Сведок на Светлината

Настани

Промоција на документарниот филм за Бигорски во Рим

Во свечениот амбиент на „Понтификалниот институт за ориентални студии“ во Рим, вчеравечер се одржа проекцијата на документарниот филмот „1000 години - Сведок на Светлината“, посветен на илјадагодишнината на Бигорскиот манастир, во авторство и режија на Илија Ико Каров. На иницијатива…

Настани

Премиера на филмот за Бигорски во Рим

Утре во „Понтификалниот Институт за Ориентални студии“ во Рим, ќе се емитува филмот „1000 години Сведок на Светлината“, посветен на илјадагодишнината на Бигорскиот манастир, во режија на Илија Ико Каров. Филмот „1000 години Сведок на Светлината“ ја доживеа својата гала…

Настани

1000 години Сведок на Светлината со три номинации на Byzanfest

Со особена радост ја примивме веста дека во рамките на православниот фестивал за филмска уметност Byzanfest, јубилејниот филм за Бигорскиот манастир „1000 години Сведок на светлината“ беше номиниран во три категории: најдобар документарен филм, најдобар кинематографер и најдобар режисер. За…

Соопштенија

„1000 години Сведок на Светлината“ на фестивалот Браќа Манаки

Почитувани, Со посебна радост ве информираме дека документарниот филм „1000 години Сведок на Светлината“ на КАТ Продукција, на 24.08.2022 година (вторник), а во рамки на фестивалот „Браќа Манаки“, ќе се емитува во 20:30 часот, на платото пред Офицерскиот дом во…

Настани

„1000 години – Сведок на Светлината“

Во дух на длабока убавина и висока културна свест, вчеравечер се одржа премиерата на документарниот филм „1000 години – Сведок на Светлината“, со што се заокружи прославата на големиот јубилеј посветен на илјадагодишнината од основањето на Бигорскиот Манастир на Чесниот…

Настани

Премиера на документарецот за Бигорски

Возљубени наши читатели,Пријатели, почитувачи, браќа и сестри, Со особена радост ве известуваме дека во петок, на 15 април, во 20 ч. ќе се одржи онлајн премиерата на новиот документарен филм за Светата Бигорска Обител, насловен како „1000 години – Сведок…