Ознака:20 години возобновено монаштво

Настани

Известување за Бигорскиот зборник – „20 години возобновено монаштво“

Ги известуваме сите заинтересирани дека Бигорскиот зборник на текстови, кој беше објавен по повод 20 – годишнината од возобновата на монашкиот живот во Бигорскиот манастир, е всушност една импозантна збирка од монашки и стручни текстови на македонски јазик, со превод…

Богослужби

Торжествена прослава на славното Претечево Усекновение

Бигорски слави 20-годишен јубилеј од обновата на монаштвото Усекновение на чесната глава на Св. Јован Претеча и Крстител Сега Јован Претеча во адот слегува и умрените ја слушаат неискажливата радосна вест за Христовото пришествие. Сега небесата се радуваат за Јована…

Посланија

БИГОРСКИ – ПРЕСТОЛНИНА НА МОНАШТВОТО ВО МАКЕДОНИЈА

Слово на Проф. д-р Ратомир Грозданоски протоѓакон,на промоцијата на Зборникот „Бигорски Манастир – 20 години возобновено монаштво“ Усекновение на чесната глава на Св. Јован Претеча Ваше Блаженство, Ваши Високопреосвештенства и Преосвештенство,драг игумене на Бигорската обител г. Партениј, со бигорското братство…

Посланија

Слово на Неговото Високопреподобие Архимандрит Нектариј на промоцијата на зборникот „Бигорски Манастир – 20 години возобновено монаштво“

Усекновение на чесната глава на Св. Јован Претеча и Крстител Ваше Блаженство, Ваши Високопреосвештенства, Многупочитуван оче Партение, Браќа монаси и монахињи, Драги отци и почитувани гости, Вечерва сме овде заедно да Го прославиме Бога во Неговото величествено дело. Славиме, еве,…

Посланија

Кратко обраќање на академик Цветан Грозданов на промоцијата на зборникот „Бигорски Манастир – 20 години возобновено монаштво“

Усекновение на чесната глава на Св. Јован Претеча и Крстител Ваше Блаженство, Високопреосвештени Архиереи, меѓу кои и мојот епархиот, Митрополит Тимотеј, Високопреподобен игумен и Архимандрит Партениј, Ја користам оваа прилика за да им го честитам јубилејот на преподобните монаси и…

Слова на архимандрит Партениј

Блеска со полн сјај живата Божја Црква

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандритот Партениј, на чинот на осветувањето на конаците Горни и Источен Палат во Бигорскиот манастир   Ваше Блаженство, Архиепископ охридски и македонски г. г. Стефан,  Достојнопочитуван Претседателе на Република Македонија, г. Ѓорѓе Иванов, Достојнопочитуван Претседателе на…