Ознака:Човештво

Слова на епископ Партениј

Молитвениот човек е најголемиот добротвор на човештвото

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на споменот на Светите Кирил и Методиј, на Светата Литургија, во бигорскиот скит во с. Битуше посветен на нив, на 24 мај 2024 лето Спасителово Христос…

Поучни словa

Како цар на тронот свој (II дел)

Што е значи човекот? Човечко и божествено битие. Она што е и Самиот Христос, значи човек и Бог. Човекот е создаден „по образ Божји“. Создаден е како пропадлив по тело, но со бесмртен елемент - душата, која од Светиот Дух…

Поучни словa

Како цар на тронот свој (I дел)

Знаеме, браќа мои, дека потполно сме ја искривиле смислата на зборот „човек“, бидејќи секој од нас ѝ припишува значење какво што му одговара. Сам Бог слезе на земјата и стана човек и од денешен ден (15 ноември почеток на Божикниот…

Слова на архимандрит Партениј

Човештвото не може без вера во Христа

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Евангелието од Деветтата недела по Педесетница, изговорено по Светата Литургија, во манастирската трпезарија Чувме денес, мили мои, од Светото Евангелие како морето по кое пловеле Апостолите Христови, зафатено од силна бура, страшно се…