Ознака:Доксологија

Богослужби

Илинден

Светлиот спомен на големиот ревнител за Божјата вистина и правда, Свети Пророк Илија, и на Пречистанските Преподобномаченици Евнувиј, Пајсиј и Аверкиј, кој со својата крв ја посведочиле таа вистина и правда, и оваа година ни донесе голем благослов и обилна…

Слова на архимандрит Партениј

Само слободниот од гревот и злото може да им донесе слобода и на други

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено при чинот Доксологија на празникот Илинден, во бигорскиот католикон   или мои, нека ни е на помош големиот Божји ревнител, Светиот Пророк Илија, чиј спомен денес празнуваме, заедно со Светите Пречистански Новомаченици Евнувиј,…

Соопштенија

Распоред на богослужби за Илинден

На денот кога го славиме споменот на светиот пророк Илија, светите Пречистански преподобномаченици, како и 114 години од Илинденското Востание Ве покануваме на: Света Литургија, во соборниот храм на свештената Бигорска обител која ќе започне во 07:30 часот Света Литургија,…

Богослужби

Илинденска молитва за Татковината во Бигорски

Во духот на љубовта кон Татковината и кон оние што од љубов за неа ги положиле своите животи, во Бигорското светилиште, после Божествената Литургија беше отслужен чинот на Доксологија, којшто веќе неколку години наназад го збогатува денешното празнично торжество. Тоа…

Богослужби

Архимандрит Партениј: „Вистинска слобода можат да донесат единствено оние што таа слобода ја имаат во себе“

Вчерашното духовно и национално торжество во Бигорскиот Манастир заврши со свечениот чин на Доксологија, во кој молитвено си спомнавме за сите херои паднати на браникот на верата и татковината, а особено за великаните од Илинденската епопеја. После пеењето на националната…

Богослужби

Духовно и национално торжество во Бигорски

Ни настапи ден воспеван, засветли ден насликан, бликна ден оплакан! Дојде ден славен, дојде ден – Илинден! Необично е како еден единствен ден може да ја промени историјата на поединечни народи, па дури и на целото човештво. Ете, денот кога…