Ознака:Достојно ест

Богослужби

Се радува соборот Бигорски…

Девствено торжество е денес, браќа! Да игра Бигорски, да ликува Црквата! Зашто нè повика Света Богородица на годишниот празник на необичната песна Своја, откако Архангелот Гавриил странообразно нè научи на почетокот на Божествената песна Нејзина. Оти, така му се јави…

Слова на архимандрит Партениј

Богородица „Достойно естъ“ – Царица на монашките срца

  Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за празникот на иконата „Достойно естъ“, изговорено во храмот пред почетокот на сеноќното бдение. лагодарно се радувам, возљубени мои, што празникот на Пресвета Богородица во чест на Нејзината чудотворна икона Достойно естъ, повторно…

Соопштенија

Покана за „Достојно ест“

Почитувани наши читатели, На 23 јуни (петок) 2017 лето Господово во Свештената Бигорска Обител во 22.30 ч. ќе започне сеноќното бдение во чест на празникот на Чудотворната икона на Пресвета Богородица „Достојно ест“.   Благослов да присуствуваат имаат сите оние…

јуни

† Праз. на чуд. икона Достојно ест – бдение во свештениот Бигорски манастир

11 ЈУНИ 1. Празнување на чудотворната икона Достојно ест. На 11/24 јуни се празнува иконата “Достојно ест” заради чудото кое се случило пред неа во времето на патријархот Никола Хрисоверг (983-996). Во близина на светогорскиот манастир Пантократор се наоѓа голема…

Медиумите за нас

Новата целивалница во Бигорски ги открива тајните на мијачката школа

Петре Гарката го издигнал овој украсен занает на ниво на црковна уметност. Тоа ми беше најголем предизвик и на тој начин е создадена и целивалницата за иконата „Достојно ест“, вели струшкиот копаничар Новица Столески, чија творба го збогати древното македонско…

Медиумите за нас

Бигорски манастир доби нова резба

Kопаничарот Новица седум години ја резбал целивалната Нова целивална, резбан исконостас за иконата на Пресвета Богородица, деновиве доби македонско древно светилиште, манастирот „Свети Јован Kрстител“, попознат како Бигорски манастир. Спроти големиот православен празник Христовото раѓање, Божик, манастирот доби целивална, која…