Ознака:Духовни чеда

Настани

Духовните чеда за Старецот, по повод неговиот именден

Освен молитвите произнесени од своите срца за време на богослужението, духовните чеда на нашиот Старец и Епископ, Неговото Преосвештенство г. Партениј, ја изразија својата благодарност и љубов кон својот духовен татко и преку неколку посвети и писанија, со пригодни подароци…

Поучни словa

Писмо до Старецот по повод именденот од неговите духовни чеда од Скопје

Со почит кон славењето на Свети Партениј Лампсакиски, чиешто име го носи возљубениот наш Отец Возљубен оче наш Партение, ние Вашите духовни чеда, во нашите срца Ве доживуваме како земен ангел, исполнет со љубов кон Бога, кој зрачи со утеха…

Богослужби

Радосна тага и таговна радост за именденот на старецот

Навечерие на Неделата на простувањето. Спомен на изгонувањето на Адам и Ева од Рајот. Именден на старецот Неискажливо и таинствено по смисла е доживувањето на таговната радост и радосната тага, коешто секогаш во човекот предизвикува длабоки благородни чувства што ја…

Поучни словa

Светилникот на животот

Познатиот грчки подвижник на дваесеттиот век, Светиот Старец Порфириј Кавсокаливит, поседувал многу дарови од Бога, та можел дури и во иднината да гледа.   Во една прилика тој искарал еден од неговите духовни синови, којшто капејќи се во мраз студена…

Поучни словa

Благодарствено писмо до Архимандрит Партениј од неговите духовни чеда раселени во различни краеви од светот

Навечерие на Св. Партениј Лампсакиски; именден на Старецот Постои љубов која е необјаснива и не доаѓа од овој свет, иако во него пребива – тоа е Божествената љубов. Силна љубов која го обзема секое едно мало делче од човечкото тело…

Поучни словa

Благодарствено писмо до Архимандрит Партениј од неговите духовни чеда од Охрид

Навечерие на Св. Партениј Лампсакиски; именден на Старецот Ваше Високопреподобие, наш најмил духовен татко, Чест ми е и големо задоволство да го прочитам ова писмо, напишано со голема љубов што ја родивте вие во нашите срца. Во древниот град Манастир…