Ознака:Епископ Партениј

Богослужби

„Недела на блудниот син“ во Рајчица

Побрзај да ми ги отвориш татковските прегратки, зашто блудно го потрошив сиот мој живот, јас што го гледам неисцрпното богатство на Твоите добрини, Спасителу. Не презирај го сега моето осиромашено срце, зашто кон Тебе, Господи, умилно викам: Згрешив Отче, на…

Соопштенија

Соопштение по повод именденот на Епископот Антаниски г. Партениј

Празнувајќи го споменот на нашиот отец меѓу светиите Партениј Лампсакиски, на 19 февруари 2021 година во свештената Бигорска обител: ❈ Ќе се отслужи празнична Вечерна богослужба, која ќе започне во 17:30 часот. ❈ Следниот ден, на 20 февруари, во 07:30 часот ќе…

Настани

Посета на амбасадорот на Р. Бугарија во Бигорски

Денеска во посета на Свештената Бигорска Обител на Чесниот Претеча дојде Неговата Екселенција, амбасадорот на Р. Бугарија во Македонија г. Ангел Ангелов културното аташе г. Петар Петров, кои одблиску се запознаа со нашата милениумска Светиња.  Во духот на манастирското гостопримство,…

Епископ Партениј

Епископ Партениј за МИА: Eдинствено од кое треба да се плашиме се егоизмот, страстите во самите нас, себичноста, злорадоста, неблагодарноста, горделивоста

“ Радост во верата, добро здравје, благодарност, но и ослободување од нереалните стравови, кои произлегуваат од теориите на заговор и кои немаат никаква врска со православното учење порача Епископот Антански, г. Партениј, игумен на Свештената Бигорска Обител во празнично интервју…

Богослужби

Втора недела пред Рождеството Христово

Откако не сакавте да му се поклоните на ликот направен со рака, а заштитени од неискажливото присуство на Бога, трижблажени, со подвигот во огнот се прославивте и стоејќи среде неподносливиот оган, Го призивавте Бога: Побрзај, Штедре, и како Милостив напомош…

Епископ Партениј

Ексклузивно: Интервју на владика Партениј за украинска „РЕЛІГІЙНА ПРАВДА“

Интeрвју на Неговото Преосвештество, Епископот Антаниски г. Партениј, за Украинската новинска агенција РЕЛІГІЙНА ПРАВДА Насловната страница на „Релігійна правда“ Владико, световната и црковната власт на Северна Македонија се обратиле до Вселенскиот престол со молба за добивање автокефалност. Во исто време…