Ознака:Филм

Настани

Светска премиера на документарен филм за Вселенскиот Патријарх

„Вселенскиот Патријарх Вартоломеј. Триесет години служба“ документарен филм Во изминатата сабота, 18 декември, во киното Олимпион во Солун, се одржа првата светска премиера на документарниот филм „Вселенскиот Патријарх Вартоломеј. Триесет години служба“. Проекцијата на филмот, која се оствари со поддршка…

Медиумите за нас

Владиката Партениј присуствуваше на премиерата на документарниот филм за Вселенскиот Патријарх

Во саботата, во киното Олимпион во Солун, се одржа првата светска премиера на документарниот филм „Вселенскиот Патријарх Вартоломеј – Триесет години служба“, изјави за МИА, сестра Ефимија. -На првата светска проекција присуствуваше и нашиот старец, епископ г. Партениј, на покана…

Соопштенија

Проекции на филмот за Свети Нектариј Егински

Почитувани наши читатели, Ве известуваме дека со благослов на Неговото Блаженство, Архиепископот г. г. Стефан, а по иницијатива на Кабинетот на Архиепископот и во реализација на добронамерници, Христијаните од Македонија, љубителите на филмот, како и преостанатата публика, ќе имаат можност…

Вести од светот

Промоција на филмот за Свети Нектариј Егински, наречен ,,Човек Божји‘‘

Филмот на режисерката Јелена Поповиќ ,,Човек Божји‘‘  за најголемиот чудотворец на 19 -от и 20-от век, Свети Нектариј Егински, ќе ја доживее својата промоција кон крајот на месецов, како дел од Православниот филмски фестивал во Лос Анџелес. Досега, како дел…

Медиумите за нас

Наскоро документарен филм за Бигорскиот манастир

Во рамки на одбележувањето на 1000-годишнината од основањето на Бигоскиот манастир наскоро светлото на денот ќе го види уште еден значаен документ. Станува збор за документарен филм за постоењето на Бигорскиот манастир, преживеаните голготи и опстанокот. – Со благослов на…

Медиумите за нас

Наскоро документарен филм за Бигорскиот манастир

Во рамки на одбележувањето на 1000-годишнината од основањето на Бигоскиот манастир наскоро светлото на денот ќе го види уште еден значаен документ. Станува збор за документарен филм за постоењето на Бигорскиот манастир, преживеаните голготи и опстанокот. Дебар, 8 септември 2020…