Ознака:Храброст

Слова на епископ Партениј

Вечно живиот Свети Георгиј Победоносец

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, на вечерната богослужба во чест на Свети Великомаченик Георгиј Победоносец во бигорскиот метох во Рајчица, изговорено на 5 мај 2023 лето Спасителово Чесни отци, Драги браќа монаси и сестри монахињи, Возљубени присутни,…

Слова на архимандрит Партениј

За Божествената храброст

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Шестата недела по Педесетница, изговорено во манастирската трпезарија Денес, мили мои, чувме од Евангелието за чудото што Господ го направил со фатениот човек, положен на постела и носен од своите роднини или пријатели.…