Ознака:Илјадагодишнина

Настани

Корабска Трансверзала во чест на 1000-годишнината од основањето на Бигорски

Деновиве, Бигорски одново беше место каде пристигнаа група планинари, кои во чест на големиот јубилеј - 1000 години од основањето на манастирот, ја поминаа Корабската трансверзала и со тоа речиси го повторија подвигот на нивните колеги планинари: Марио Шаревски, Маја…

Богослужби

(Видео) Наречение на Бигорскиот Старец и Игумен Партениј за епископ Антаниски

На многаја лета, возљубен наш татко, новонаречен Епископу Антаниски, г. Партение! Вие не Ме избравте Мене, туку Јас ве избрав вас и ве поставив да одите и род да принесете и родот ваш да остане… (Јован 15, 16) Епископското служење…

Соопштенија

Соопштение по повод хиротонијата во епископ на нашиот Старец и игумен, Архимандрит Партениј

Со особена радост, ве известуваме, дека на 11 јули, сабота, со почеток во 18:00ч, во Свештената, Бигорска Обител ќе се изврши наречението за епископ на нашиот Старец и игумен, Архимандрит Партениј.    Следниот ден, во недела, на празникот на Светите Првоврховни…

Настани

Спортски настан во чест на големиот Јубилеј „1000 години Бигорски манастир“

Денес, на наша голема радост и во пресрет на празникот „Раѓање на свети Јован Крстител - Иванден“, група спортисти, кои многу години наназад практикуваат различни спортски дисциплини во прекрасниот Мавровски регион, ги посветија своите спортски подвизи на големиот Јубилеј -…

Медиумите за нас

Бигорски: Манастир или многу повеќе од тоа

Она што можеби не е познато за дел од јавноста, е дека во Бигорски манастир со години духовно се лекуваат зависници од дрога и добиваат шанса да си го вратат нивното место во домот и општеството . Еден директен тв-пренос…

Интервју

Илјадагодишен континуитет на светост, богоподобие, просветителство и уметност

Интервју со архимандрит Партениј, игумен на Бигорскиот манастир по повод 1000-годишнината од основањето на манастирот Специјално за „Битолски весник“, Киро Кипроски Древното македонско светилиште Бигорскиот манастир „Свети Јован Крстител“ годинава ќе ги одбележи двата големи јубилеја: 1000 години од основањето…