Ознака:Иподохи

Настани

Посета на Митрополитот Илија и на православни верници од Финска

Изминативе неколку дена, на наша голема радост, во посета на нашите манастири беше дојдена група од околу триесетина млади православни луѓе од далечната Финска. Овие христољубиви души беа предводени од Високопреосветениот Митрополит на Оулу г. Илија, од Црквата на Финска,…

Настани

Драгоцена посета и радост за Бигорски

Во продолжение на радоста од Благовештението и празничното торжеството во Манастирот на Богомајката Пречиста, ни беше подарена уште една благодатна и историска посета, овој пат во нашата древна Свештена Бигорска Обител. Имено, во попладневните часови од празникот, почитувачите и ценети…

Настани

Посета на Митрополитот на Имврос и Тенедос г. Кирил од Вселенската Патријаршија

Големи и чудесни се делата на братољубието и заедничарењето во Господа и тие се радост за Црквата и оддишка за народот Божји. На едно такво благословено дело станавме сведоци и денес, кога во посета на нашата Свештена Обител допатува Високопреосвештениот…

Настани

Монашка посета од Обителта на Свети Никодим Агиорит, Пендалофос – Р. Грција

Голем Божји благослов и радост за нашата Света Обител ни донесе престојот на дел од братството на манастирот Свети Никодим Агиорит, од месноста Пендалофос од соседна Р. Грција, заедно со нивниот свет старец и игумен, Високопреподобниот Архимандрит г. Хризостом II.…

Настани

Посета на Митрополитот г. Андреј Аркалохориски од Вселенската Патријаршија

Божјото самопонижување и снисходење кон човекот, преку воплотувањето на Синот и Словото на Отецот, е настан со неспоредлива егзистенцијална важност за целото човештво, но и за секој еден човек поодделно. Радоста од тој неискажливо љубовен акт на Бога кон човекот,…

Настани

Посета на Архиепископот Михаловско-кошички г. Георгиј од Православната Црква на Чешките земји и Словачка

Во поклоничка и братска посета на нашата Свештена Обител денеска допатува Неговото Високопреосвештенство, Архиепископот Михаловско-кошички г. Георгиј од Православната Црква на Чешките земји и Словачка, заедно со својата чесна придружба, презвитерите Василиј и Богуслав. Ценетиот гостин беше гостољубиво пречекан со…