Ознака:Јован Крестјанкин

јануари

Претпр. на Божик; Свeшт. мч. Игнатиј Бoгoнoсeц; св. Јован Кроштатски

20 ДEКEМВРИ 1. Свeшт. мч. Игнатиј Бoгoнoсeц. Oвoј свeт чoвeк e нарeчeн Бoгoнoсeц затoа штo пoстoјанo вo свoeтo срцe и на јазикoт гo нoсeл имeтo на живиoт Бoг. А уштe, спoрeд прeданиeтo, тoј e нарeчeн Бoгoнoсeц и затoа штo бил…

Поучни словa

За Отец Јован Крестјанкин

За Отец Јован Крестјанкин Неодамна од Псково – Печерскиот манастир ме повика мојот духовник, архимандрит Јован (Крестајнкин) и ми рече: Ете, наскоро ќе се упокојам. Затоа, потруди се, напиши го тоа што го помниш и што сакаш да го кажеш…