Ознака:Конаци

Медиумите за нас

Бигорски во септември со конак за гости

Манастирскиот гостински конак ќе располага со седумдесетина легла, чардаци и други заеднички простории наменети за гостите. Главната прослава посветена на големиот јубилеј, илјада столетија од основањето на Бигорски манастир, ќе се одржи на 18 октомври годинава. Игуменот на манастирот, архимандрит…

Медиумите за нас

Нови конаци во „Св. Јован Бигорски“

БИГОРСКИ МАНАСТИР - Со пригодна свеченост митрополитот г. Тимотеј, надлежниот архијереј на Дебарско-кичевската епархија, на денот на славата на Бигорскиот манастир, Св. Јован Крстител, ги освети темелите на новите манастирски конаци што ќе се градат на источната страна на манастирот.…

Медиумите за нас

Нови конаци се градат во бигорскиот манастир

Камен-темелник на нов објект вчера беше осветен во манастирот Свети Јован Бигорски, каде што се славеше празникот на патронот на овој манастир - Отсекување на главата на Јован Крстител. Дебарско-кичевскиот и плаошки митрополит, г. Тимотеј, најави дека со ова почнува…

Медиумите за нас

Во Бигорски манастир се градат библиотека и саат-кула

Бигорски манастир - На источната страна на Бигорскиот манастир започнаа работите на изградбата на новите конаци, библиотеката со читалнa и на саат-кулата. Според игуменот на Бигорскиот манастир, архимандритот Партениј, на источната страна на манастирот во 19 век постоеле конаци, со…

Медиумите за нас

Бигорскиот манастир во полн неимарски сјај

Возобновен конакот „Долни Палат“ По тригодишна работа и посебна грижа да се зачува автентичната македонска архитектонска градба и сите градителски особености и специфики, манастирскиот конак „Долни Палат“ во Бигорскиот манастир блесна со полн сјај. Конакот е изграден пред речиси два…

Медиумите за нас

Осветени новите конаци на манастирот „Св. Јован Бигорски“

Со црковно-народен собир и во присуство на голем број верници и црковни високодостојници, вчера беа осветени возобновените конаци на манастирот „Свети Јован Бигорски“. На свеченоста беше одржана и света Литургија со која чиноначалствуваше поглаварот на МПЦ, архиепископот Охридски и македонски…