Ознака:Крчин

Настани

Корабска Трансверзала во чест на 1000-годишнината од основањето на Бигорски

Деновиве, Бигорски одново беше место каде пристигнаа група планинари, кои во чест на големиот јубилеј - 1000 години од основањето на манастирот, ја поминаа Корабската трансверзала и со тоа речиси го повторија подвигот на нивните колеги планинари: Марио Шаревски, Маја…

Настани

Спортски настан во чест на големиот Јубилеј „1000 години Бигорски манастир“

Денес, на наша голема радост и во пресрет на празникот „Раѓање на свети Јован Крстител - Иванден“, група спортисти, кои многу години наназад практикуваат различни спортски дисциплини во прекрасниот Мавровски регион, ги посветија своите спортски подвизи на големиот Јубилеј -…

Настани

10-те најзначајни настани со кои ја испраќаме 2019-та година

10-те најзначајни настани во 2019-та година 1. (Видео) Три монашења на манастирската слава во Рајчица Живот рамноангелен, за слава на ангелите и пораз на демоните. Има ли поголема чест од тоа својот минлив краткотраен живот да го дадеш во залог…

Медиумите за нас

Над 600 верници беа дел од искачувањето и литургијата на врвот Голем Крчин

Над 600 верници – планинари, алпинисти, спортисти годинава учествуваа во искачувањето на врвот Голем Крчин, на надморска височина од 2.341, метри кадешто беше отслужена Божествена Литургија во чест на празникот Преображение. Настанот по четврти пат го организираа братството од Бигорскиот…

Богослужби

Таворски блесок на врвот Крчин

Четврта година по ред како нашето братство од Бигорскиот манастир и нашите сестринства од манастирите на Светиот Победоносец Георгиј и на Богомајката Пречиста, предводени од благословот на возљубениот ни Старец, Архимандрит Партениј, со најпосебна љубов и возвишени чувства отслужија Божествена…

Медиумите за нас

Над 600 верници и спортисти утрово дел од Света литургија на највисокиот македонски врв

Бигорската и Рајчичката Обител традицонално и оваа година организираа искачување на врвот Голем Крчин кој е највисок врв во Македонија и планината Кораб. Исто како и минатата година исполнета е целта и рано наутро на Голем Крчин на граничната линија…