Ознака:Манастир

Вести од светот

Пронајден древен христијански манастир во Арабија

Во непосредна близина на брегот на Обединетите Арапски Емирати е откриен древен христијански манастир кој датира уште од пред исламот да се појави и да земе замав низ Арапскиот Полуостров. Манастирот е втор од ваков вид пронајден во Обединетите Арапски…

Вести од светот

Во Египет откриени христијански урнатини кои ја потврдуваат „природата на монашкиот живот“ во тој регион

Француско-норвешки археолошки тим откри нови христијански урнатини во пустина во западниот дел на Египет, со што се потврдува дека постоел монашки живот во регионот во петтиот век од нашата ера, соопшти египетското министерство за антиквитети. „Француско-норвешката мисија за време на своето…

Слова на архимандрит Партениј

Блеска со полн сјај живата Божја Црква

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандритот Партениј, на чинот на осветувањето на конаците Горни и Источен Палат во Бигорскиот манастир   Ваше Блаженство, Архиепископ охридски и македонски г. г. Стефан,  Достојнопочитуван Претседателе на Република Македонија, г. Ѓорѓе Иванов, Достојнопочитуван Претседателе на…

Богослужби

Осветени конаците Горни и Источен Палат

Недела трета од Пасха. На светите жени Мироносици   рвите човечки усни кои ја објавија серадосната вест за Воскресението на Спасителот Господ Исус Христос беа усните на жените Мироносици, оние чиишто души беа миросани со бескрајната љубов Христова. Тие во…

Медиумите за нас

Бигорски манастир – рај за очите, мир за душата

8 јануари 2013 Овој свет храм сместен крај реката Радика, покрај шуми, ливади и раштркани села, го зема здивот на обичниот намерник. Тајната на Бигорскиот манастир се крие во жедта човекот и светот де се преобразат, да постанат нов човек…