Ознака:Мијаци

Богослужби

Водокрст во Бигорски

Веќе неколку дена Црквата ги повикува своите верни чеда да „одат и нацрпат вода од источникот на спасението“, за да ги подготви луѓето за големото Таинство, како што се нарекува чинот на осветувањето вода на празникот Богојавление... Со прекрасни песни…

Соопштенија

“ХРИСТОС СЕ РАЃАТ, НА СВЕТОТ РАДОСТ!” – Нова Божикна каланда, со видео запис во изработка

Деновиве, на голема радост на сите, во прекрасните предели на славниот Галичник и во манастирските одаи на Бигорската Обител, со благослов на нашиот Старец, епископот Антаниски Партениј, а во соработка со здружението „Бадникови поворки“, се подготвуваше уште еден видео запис…

Богослужби

Успение на Пресвета Богородица

Денес, кога Пресвета Богородица ги затвори своите телесни очи, ги отвори заради нас мисловните, како сесветли и најголеми светилници што бдеат над нас и умилно Го гледаат Бога, смилостивувајќи Го за спасението на светот. Денес, кога нејзините богодвижени усни замолкнаа…

Медиумите за нас

Во Бигорски манастир отворена изложба на стари носии на Мијаците

Изложени 11 носии и два примерока на горни делови на облека, која се носела во 19 и 20 век во населени места каде што живееле Мијаците. Изложбата ќе биде отворена во текот на целото лето. Во галеријата на манастирот „Свети…

Медиумите за нас

Во Бигорски отворена изложба на древни носии од дебарско-реканскиот крај

Познатото македонско древно светилиште манастирот „Свети Јован Крстител“ попознат како Бигорски манастир денеска ја одбележа својата втора манастирска слава, Денот на раѓањето на светиот и славен Пророк, Претеча и Крстител Господов Јован. Манастирот беше преполн со верници уште од синоќа…

Настани

„Сега е Свет и Велик Пост“ – нов видео-спот за првата великопосна песна

Изминатиов период во Бигорскиот манастир беше изработен нов видео запис, овој пат за великопосна каланда - стара византиска песна со која нашиот народ го најавувал Великиот Пост, а која носи наслов „Сега е Свет и Велик Пост“. Нејзината цел била…