Ознака:Митрополит Иларион Брегалнички

Вести од светот

Востоличен новиот Епископ Делчевско-каменички г. Марко

На вчерашната свечена Архиерејска Литургија во соборниот делчевски храм на Сечесното Успение на Мајката Божја беше востолиен новиот Епископ на Делчевско-каменичката епархија, Преосветениот г. Марко. Со овој свештен чин, за прв пат во поновата црковна историја, Делчево станува епископско седиште.…

Богослужби

(Видео) Рождеството на славниот Претеча повторно нѐ собра на заедничка молитва

„Се јави денес великиот Претеча, од неплодната утроба на Елисавета излегувајќи, од пророците Пророкот најголем, и друг нема, ниту се издигнал; зашто Светлината пресветла светилникот Претеча го последува, и Словото гласот, и Женихот невестоводецот… “  А каде што Поголемиот помалиот…

Слова на архимандрит Партениј

Слово на Архимандрит Партениј, при свечениот пречек на Митрополитот Брегалнички, во навечерието на Св. Партениј Лампсакиски

Ваше Високопреосвештенство, многупочитуван наш Владико, Митрополит Брегалнички г. Иларион, Моите зборови се, навистина, оскудни да ја изразат сета благодарност што во овој миг ми го преполнува срцето поради Вашето драгоцено присуство, со кое во огромна мера ја збогативте вечерашнава наша…