Ознака:Митрополит Наум Струмички

Богослужби

Духовно ликување во Струмица за славата на Светите Петнаесет

Патот на Христијанинот е пат на  душевното и телесно здравје, на животот, на вечноста. Тоа е пат на умртвување на смртта, на преобразување од распадливост во слава, на раѓање на вистинскиот живот среде ништожноста на овој суетен свет. Споменот, пак,…

Вести од светот

Божествена Литургија во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“, Дадија, во близина на Суфли, Грција

Денес, Митрополитот Струмички г. Наум служеше Божествената Литургија во сослужение на надлежниот владика г. Дамаскин, Митрополит на Додимотихо, Орестиада и Суфли, во манастирот „Рождество на Пресвета Богородица“, Дадија, во близина на Суфли, Грција.

Поучни словa

ПРОЧИТАНИ! (Живееме како предавници Христови)

Митрополит Наум Струмички ПРОЧИТАНИ! Која е нашата најголема грешка? Невосогласеноста на начинот на нашиот живот со степенот на душевната состојба во која се наоѓаме. Најголемиот дел од денешните христијани се наоѓаат во состојба на религиозна невроза – самораководење, озборување, осудување,…

Настани

Хиротонија на епископот Полјански г. Јаков

  Древниот, историски манастир на Покров на Пресвета Богородица и на Свети Леонтиј во с. Водоча, вчера посведочи уште еден благодатен настан. Во тој прекрасен паметник на верата и богољубието на нашиот христијански народ, пред огромното мноштво верници, претставници од…

Поучни словa

Суштинско недоразбирање

  „И пак влезе во преторијатот и Му рече на Исус: ’Од каде си Ти?‘ Но, Исус не му даде одговор.“ А, што да му одговори Богочовекот Христос на Понтиј Пилат, кога од другата страна нема соговорник кој може да…

Вести од светот

Изјава на Митрополит Наум Струмички за БГНЕС

Митрополитот Струмички г. Наум денес имаше изјава за бугарската информациска агенција БГНЕС: БГНЕС: Бугарскиот патријарх Неофит соопшти дека меѓу двете цркви, МПЦ-Охридска архиепископија и БПЦ, има целосен консенсус за сите прашања. Која е следната стапка, којашто очекувате да се случи…