Ознака:Младенци

Богослужби

Спомен на Светите Севастиски и Битолски Маченици

Две светли и славни Четириесетки го красат денешниот ден. Едната, сочинета од Светите Воини-Маченици коишто пострадале за преслаткото име Христово, смрзнувајќи во леденото езеро во Севастија, во годината 320; другата, составена од Битолските црнорисци коишто со своето храбро исповедништво на…

Вести од светот

Александрополскиот митрополит ги почести младите за празникот Тројца Светители

Високопреосвештениот митрополит Александрополски г. Антим, преку видео кое го прикачи на YouTube, ги повика младите ученици и студенти да дојдат утрово на света Литургија и да им оддадат чест на Тројцата Светители (свети Василиј Велики, Григориј Богослов и Јован Златоуст),…

март

(ПРВ АКАТИСТ) – † Св. 40 мч-ци во Севастија – Младенци; св. 40 Битолски препод. нмч-ци

9 МАРТ 1. Св. Чeтириeсeт мачeници вo Сeвастија - МЛАДEНЦИ. Ситe oвиe билe вoјници вo римската вoјска, нo цврстo вeрувалe вo Гoспoда Исуса. Кoга настаналo гoнeњeтo вo врeмeтo на Ликиниј, тиe билe извeдeни на суд прeд вoјвoдата и oвoј им…