Ознака:монашкиот подвиг

Поучни словa

За полезноста од христијанскиот пост

Кога говори за постот Светата Црква, покрај воздржување од телесна храна, која што го предизвикува телото на разни страсти, повеќе мисли на духовниот пост. Телесниот пост е само вовед во духовниот и без него нема никаква морална вредност. Ако се…

Богослужби

Монашење во Рајчица во навечерието на Свети Георгиј

Божествен поник на чудесна, радостотворна благодат бликна оваа ноќ, во навечерието на споменот на Светиот Великомаченик Георгиј Победоносец. Духовната радост, густо сосредоточена во неговата славна Обител во Рајчица, беше нешто што се отсликуваше на сечие лице од неколкуте стотици поклоници,…

Слова на архимандрит Партениј

Преподобна Параскева и подвигот на себепредавање на Бога

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, изговорено во дебараскиот храм на Преп. Параскева, на споменот на Преподобната Му благодарам на отец Миле и на неговата попадија Елена, кои заедно со сестрите од Рајчица вака убаво го исчистија и подготвија овој…

Медиумите за нас

Бигорското братство со четири нови монаси

Во македонското древно светилиште, Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител“, викендов, достоинствено беше одбележан патрониот празник на манастирот. Се празнуваше во чест и спомен на Свети Јован, Крстителот на Господ Исус Христос. Се празнуваше споменот за крвавиот злостор над Свети Јован,…

Богослужби

Сепразничен молитвен собир за „најголемиот меѓу родените од жена“

Празнична вечерна богослужба со монашење „Светло и богорадосно е, благочестиви Христијани, ова сепразнично собрание што нè собра денес да празнуваме духовно. Многу соодветно се одбележува како светло, зашто од него зрачи и името на оној што го чествуваме сега, бидејќи…

Медиумите за нас

Бигорски манастир го одбележува својот патрон

Познатото македонско древно светилиште „Свети Јован Крстител“, попознат како Бигорски манастир, го одбележува 11 септември, денот на отсекувањето на чесната глава на неговиот славен патрон и небесен застапник, великиот пророк, претеча и крстител Господов Јован. Како што информираат од Бигорскиот…