Ознака:Недела на Св Григориј Палама

Слова на архимандрит Партениј

Упорната молитва го отвора небото

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Втората недела од Великиот пост и празнувањето на Св. Григориј Палама, изговорено во манастирската трпезарија во Рајчица Архимандрит Партениј   Ја заокруживме, мили мои, и втората седмица од Чесниот и Велик Пост, крунисана…

Богослужби

Свети Григориј Палама – столб на Црквата и украс на монасите

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Втората недела од Великиот пост и празнувањето на Св. Григориј Палама, изговорено во манастирската трпезарија во Рајчица Бодриот јазик твој јазик за учителство, одекнувајќи во ушите на срцата наши, душите на мрзливите ги…

Поучни словa

Слово на Неговото Високопреосвештенство, Митрополит Дебарско-кичевски г. Тимотеј, изговорено во втората недела од Великиот пост и празнувањето на Св. Григориј Палама во Рајчица

Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух. Драги браќа и сестри, Втората недела од Велигденскиот пост светата Православна Црква ја посветила на свети Григориј Палама. Овој угодник Божји бил Архиепископ Солунски. Тој бил просветлен човек, и знаменит богослов,…

Богослужби

Тројно празнување во Рајчица

„Преподобен отче, преосвештени Григорие, откако го изостри мечот на словото преку Духот, ти стана оган за богоборните чинови, слегувајќи како молња од висините го запали нивното празнословие и сите верни ги упати кон Божествената Светлина трисончева, просветен од Неа, ти…

Соопштенија

Соопштение

На денот кога го славиме споменот на големиот поборник против ересите и нашиот небесен застапник св. Григориј Палама, 3 март 2018, во параклисот при манастирот св. Георгиј Победоносец   Вечерната богослужба ќе започне во 18:00 часот Следниот ден, 4 март, во 08:45 часот ќе започне божествената Архиерејска Литургија,…

Богослужби

Светилнику на Православието испроси од Бога мир и братољубие

Црквата денес благодарно се поклонува и го слави свештениот и божествен орган на премудроста, кого благодатта го направи тврдина и похвала на православните, добар пастир, втор богослов и пазител на стадото Христово. Овој славен богопроповедник, откако со подвиг и молитва…