Ознака:Партениј Епископ Антаниски

Соопштенија

Соопштение по повод хиротонијата во епископ на нашиот Старец и игумен, Архимандрит Партениј

Со особена радост, ве известуваме, дека на 11 јули, сабота, со почеток во 18:00ч, во Свештената, Бигорска Обител ќе се изврши наречението за епископ на нашиот Старец и игумен, Архимандрит Партениј.    Следниот ден, во недела, на празникот на Светите Првоврховни…

Медиумите за нас

Огромен број честитки за изборот на Партениј за епископ

По изборот за епископ Антаниски Специјално за Битолски весник: Киро Кипроски По изборот за епископ Антаниски од Бигорскиот манастир „Св. Јован Крстител” не информира дека по едногласниот избор на отец Партениј, за нов епископ во МПЦ - ОА, постојано добиваат…

Настани

Црковниот одбор на село Долно Мелничани упати честитка до отец Партениј по повод изборот за епископ Антаниски

Во име на селаните од мијачкото и дебарско село Долно Мелничани, како и од раселените по потекло одовде, го поздравуваме изборот на Отец Партениј од Бигорскиот Манастир „Свети Јован Крстител“ за владика на Македонската православна црква - Охридска Архиепископија. Сите…

Настани

ЗГ „Бигорски Манастир – Патот на Црешовото топче од с. Зубовце со честитка до отец Партениј

Ваше Високопреподобие Архимандрит Партениј, Со неизмерна радост Здружението на граѓани БИГОРСКИ МАНАСТИР - ПАТОТ НА ЦРЕШОВОТО ТОПЧE од с. Зубовце ја прими веста за Вашиот избор во епископ Антаниски. Во оваа прилика од дното на срцето и душата Ви го…

Настани

Месната заедница од с. Кнежино испрати честитка до отец Партениј по повод неговиот избор за владика

Честитка до нашиот Старец, Архимандрит Партениј, по повод неговиот избор за епископ Антаниски, деновиве упати и Месната заедница од с. Кнежино, којашто ја пренесуваме во целост: До БИГОРСКИ МАНАСТИР „СВ. ЈОВАН КРСТИТЕЛ“с. Ростуше 1254 Маврово, Маврови Анови - За Архимандрит…

Медиумите за нас

Кичевчани за отец Партениј, владиката на нашите срца!

На многаја лета, владико на срцата наши Во своето свето Евангелие нашиот Спасител Господ Исус Христос вели дека макар и една човечка душа вреди повеќе отколку целиот свет. Затоа борбата за спасението на душите е борба со космички размери, борба со…