Ознака:посета

Настани

Посета на г. Владо Бучковски во Бигорски

Во денешново празнично попладне, во пријателска посета на нашата Свештена Обител дојде поранешниот Премиер на Република Македонија, г. Владо Бучковски, инаку долгогодишен познаник и пријател на нашиот Старец и Владика г. Партениј. Ценетиот гостин беше гостољубиво пречекан од братството, а…

Настани

Делегации од Бигорски, Рајчица и Пречиста на средба со Митрополитот г. Тимотеј

По двајца претставници на бигорското монашко братство и на сестринствата од Манастирите Рајчица и Пречиста, со благослов на нашиот старец, Епископот Антаниски г. Партениј, денеска остварија средба со почитуваниот надлежен архиереј на Дебарско-кичевската епархија, Неговото Високопреосвештенство г. Тимотеј, во неговото…

Настани

Посета на Министерот за здравство г. Венко Филипче

Денеска во посета на Свештената Бигорска Обител допатува Министерот за здравство г. Венко Филипче. Почитуваниот доктор-неврохирург и Министер во Владата беше гостољубиво пречекан од нашиот Старец и Игумен, Владиката Партениј и од монашкото братство. Гостинот и неговата придружба имаа можност…

Медиумите за нас

Мета: Бескрајно благодарен на срдечниот дочек на владиката Партениј и бигорското братство

Мета: Бескрајно благодарен на срдечниот дочек на владиката Партениј и бигорското братство Бескрајна благодарност до владиката Партениј и бигорското братство за топлиот и срдечен дочек, напиша албанскиот претседател Илир Мета на Фејсбук по вчерашната посета на Бигорскиот манастир. -Импресивна посета…

Настани

Посета на Албанскиот Претседател Илир Мета во Бигорски

Денеска, на покана на градоначалникот на општина Дебар г. Хекуран Дука, во градот Дебар пристигна Претседателот на Република Албанија, г. Илир Мета. Притоа, во неговата агенда беше планирана и посета на нашиот Манастир, така што попладнево, заедно со неговата придружба,…

Настани

Посета на Словенечкиот Амбасадор во Бигорски

На наша голема чест, денес Свештената Бигорска Обител беше посетена од страна на Амбасадорот на Република Словенија, Неговата Екселенција г. Милан Предан и неговата сопруга. Словенечкиот амбасадор беше топло и гостопримливо пресретнат од страна на нашето братство, а од нашиот…