Ознака:Претседател

Настани

10-те најзначајни настани со кои ја испраќаме 2019-та година

10-те најзначајни настани во 2019-та година 1. (Видео) Три монашења на манастирската слава во Рајчица Живот рамноангелен, за слава на ангелите и пораз на демоните. Има ли поголема чест од тоа својот минлив краткотраен живот да го дадеш во залог…

Медиумите за нас

Пендаровски покровител на илјадагодишнината од основањето на Бигорскиот манастир

Целта на посетата на Пендаровски, како што соопштија од Бигорскиот манастир е одблиску да се запознае со целокупната мисија на Братството, во пресрет на илјадагодишнината од основањето на Бигорскиот Манастир (1020-2020), на чијашто прослава покровител ќе биде токму тој. Претседателот…

Настани

Претседателот Пендаровски во Бигорски: „Ако не ги почитуваме корените, нема да имаме иднина“

Во посета на Свештената Бигорска Обител денес дојде Претседателот на Р. Северна Македонија, г-дин Стево Пендаровски, кој гостољубиво беше пречекан од Старецот и игумен, Архимандрит Партениј со братството.  Посетата на благочестивиот Претседател се должи на неговата лична желба одблиску да…

Настани

Посета на Претседателот на Р. Бугарија и на двајца митрополити на БПЦ

Навечерие на Неделата на простувањето Денес, во навечерието на Неделата на простувањето, по Божја промисла, Свештената Бигорска Обител беше удостоена со посетата на мошне високи и значајни претставници на бугарската држава и Црква. Имено, за прв пат во долгата историја…

Настани

Посета на Претседателот Иванов во Бигорски и Рајчица

Братството на светата Бигорска обител и сестринството од метохот во Рајчица денес ја имаа таа чест да го пречекаат достојнопочитуваниот Претседател на Р. Македонија, г. Ѓорге Иванов, кој во рамките на својата официјална посета на Дебар, заедно со генералниот секретар…

Настани

Посета на државните првенци во Бигорски

Премилостивата наша Владичица Богородица и Приснодева Марија после чудесното и преблагодатно бдение што ни го подари изминатата ноќ, на нашето монашко братство му причини уште една радост во ова благовештенско попладне. Таа во посета на свештената Бигорска обител ги донесе…