Ознака:Прочка

Слова на епископ Партениј

Пред нас се открива едно исклучително свето време

Слово на Неговото Преосвештенство Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Умилителната вечерна на проштавањето, на 5/18 март 2024 лето Спасителово Возљубени, По Божјата милост и благослов еве сме во навечерието на Светиот и Велик Пост. Светата Црква на оваа специфична…

Настани

Великопосно катче

ВИДЕО Сега е Свет и Велик Пост - Ансамбл „Македонија“ Текст на песната: Сега е свет и Велик Пост, сега се свети денови, Кога во црквите служат и свештениците пеат, Читаат “Свети Боже” и свето Евангелие; Кој го чита се…

Богослужби

Умилителна вечерна на проштавањето

Нашиот милостив Бог, Кој добро ги познава човечките срца, знае колку е тешко понекогаш да му се каже едно „прости“ на ближниот. Нам, некако, полесно ни е да го подигнеме погледот кон небото, барајќи прошка од Него Седобриот, отколку да…

Слова на епископ Партениј

Да бидеме цветови на Христовата пролет

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, изговорено на Светата Литургија во Неделата на проштавањето, на 26 февруари 2023 лето Спасителово Во името на Отецот и Синот и Светиот Дух! Мили мои, Светата Црква нè подготвува за најголемиот празник…

Богослужби

Молитвен помен за покојните пред почетокот на Великиот Пост

Денеска е ден кога по целата православната екумена Црква извршува помен за починатите. Задушница. Нашите починати браќа и сестри со нетрпение ги очекуваат овие денови во годината кога се прави помен, бидејќи тоа им дава утеха, им ја подобрува состојбата.…

Богослужби

Умилителна вечерна на проштавањето

Светата Четириесетница е посебно благословено време во кое го украсуваме својот внатрешен храм со добродетели. Најсуштествено во постот е изострувањето на својот дух и неговото насочување кон Царството Небесно. Јасно чувствување на желбата да се соединиме со Бога. Да оставиме…