Ознака:Слово на Архимандрит Партениј

Слова на архимандрит Партениј

Воскресението Христовото е реалност што се живее

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Света Пасха или мои, се собравме во ова сесвештено утро, за со воскресенска радост да го прославиме „овој наречен и свет Ден, прв од седмицата, цар и господар; Празник над празниците и торжество…

Богослужби

Воскресение Христово – СВЕТА ПАСХА

„Денес сета твар се весели и радува“, „денес празнува сета вселена!“ Шепотот на Ангелот во празниот Гроб на Голгота, упатен до жените Мироносици: Не бојте се! Вие Го барате Исуса Назареецот, Распнатиот. Он воскресна, не е овде (Мк. 16,6) –…

Слова на архимандрит Партениј

Христос влегува во земниот Ерусалим за нас да нѐ возведе во небесниот

Слово на Неговото Високопреподобие, Архимандрит Партениј, за Влегувањето на Господ Исус Христос во Ерусалим, изговорено во манастирската трпезарија Денес, мили мои, нашиот Спасител Христос, праведен и со спасувачка сила, кроток, седнат на ослица и на младо осле, син на подјаремница…

Богослужби

Влегување на Господ Исус Христос во Ерусалим – Цветници

„Денес, Оној Кого непрестајно Го воспеваат и Го слават ангелските чинови, Оној Кој на земјата, како човек, ги преклонува колената пред Бога Отецот и се моли, а на небото Самиот прима молитви и коленопреклоненија од сета твар, видлива и невидлива,…

Настани

Архимандрит Партениј добитник на награда за трајни вредности

Вчера, на споменот на Светиот Свештеномаченик Харалампиј и во навечерието на Светиот Великомаченик Теодор Тирон, во подоцните вечерни часови, големата сала на угостителското претпријатие „Вавилон“ во Битола, со над осумстотини гости во неа, беше сведок на тоа како великодушните битолчани…

Богослужби

Блажениот тримир – Јаковова борба со Бога

Биди будна, душо моја, и бори се како некогаш големиот патријарх (Јаков), да стекнеш дела со разум, да бидеш ум што Го гледа Бога, да го достигнеш незаодниот самрак на божественото созерцание и да бидеш негов голем корисник. Од канонот…