Ознака:сослужение

Богослужби

Сослужение во Манастирот на Света Параскева во Мази, близу Атина

Не би можеле да ги премолчиме доброчинствата и милостите што Троичниот, Трисвет Бог наш, Отецот, Синот и Светиот Дух, постојано и штедро ни ги излева, дарувајќи ни радост и живот во полнота во Неговото сесвето и семоќно Име. Он непрестајно…

Медиумите за нас

Ιστορική Αρχιερατική Θ. Λειτουργία Επισκόπου της Αρχιεπισκοπής Αχρίδος στη Θεσσαλονίκη

Η πρώτη εν Ελλάδι Αρχιερατική Θεία Λειτουργία Επισκόπου της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Αχρίδος τελέστηκε στη Θεσσαλονίκη, την Κυριακή 17 Ιουλίου 2022. Μετά από την απόφαση της Αγίας και Ιεράς Συνόδου του Οικουμενικού Πατριαρχείου (9 Μαΐου 2022), περί αποδοχής σε ευχαριστιακή κοινωνία…

Богослужби

Историско богослужение во Солун

Богородица. Самото нејзино битие создава радост, утешува, облагородува, исполнува, осветува. Таа е причина на секое добро, посредува за секое драго и на Бога угодно дело. Ненаметливо и тивко ги води нештата кон усовршување, кон полнота, кон единство во едниот Свет…

Богослужби

Единство во Троичната љубов во „Света Троица“ Константинополска

Светата Мајка Црква во Константинопол, Вселенската Патријаршија, продолжува да нѐ опсипува со својата мајчинска нежност и благодати, собирајќи нѐ сите повторно, како некогаш Апостолите во деновите на Педесетницата, за продолжение на благотворните струења, празничното веселие и благодарственото заедничарење од Фанар…

Настани

Утрешнината нека биде градба што како темел ќе ја има денешнината!

Поздравна беседа од архиерејскиот претстојател на заедницата на Света Троица Ставродромион (Таксим), Високопреосвештениот митрополит на Саранда Еклисиес г. Андреј, прочитана од страна на Преосвештениот епископ Тралиски г. Венијамин.(Понеделник на Светиот Дух, 13.06.2022, Храм на Светата Троица, Константинопол) Надалеку славната и…

Настани

Сослужение во Соборниот храм во Скопје

Соборниот храм на Свети Климент Охридски во Скопје денеска беше сведок на второто радосно сослужение помеѓу претстојателите на двете, сега веќе помирени, сестрински Цркви, Охридската Архиепископија и Пеќската Патријаршија, Архиепископот г. г. Стефан и Патријархот г. г. Порфириј, како и…