Ознака:Спасовден

Богослужби

На празникот Вознесение – вознесување на нов крст во Рајчица

Денес горните сили, гледајќи ја нашата природа на небесата, му се восхитува на необичното искачување и, не можејќи да се начудат, еден на друг си велеа: Кој е Тој што доаѓа?! Но, препознавајќи Го својот Господ, тие заповедаа да се…

Слова на епископ Партениј

Христовото Вознесение – издигнување и обожение на човечката природа

Слово на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на празникот Вознесение Христово, за време на Светата Литургија во манастирскиот храм во с. Рајчица Старец и Епископ г. Партениј Бигорски Во името на Отецот и…

Поучни словa

Поука на вознесение на Господ наш Исус Христос

Ете, браќа, сега настана за нас празникот на нашиот Господ, посветол од сите празници, кој ги озарува сите со своите светлозарни зраци. Денес небесниот свод, ликувајќи Го подигнува на облак Христа, Кој се вознесува со тело кон неискажливиот престол на…

Богослужби

Вознесение Господово

Помеѓу благодатното исчекување на слегувањето на Светиот Дух, од Пасхата Господова до славната Педесетница, Синот и Словото Божјо, Господ Исус Христос, ги радува Своите следбеници со уште едно таинствено собитие: Своето Вознесение на небото, толку суштествено за спасителното провидение за…

Богослужби

Вознесение Господово

  Сите луѓе, песна победничка да Му запееме на Христа, Кој се вознесе во слава на плеќите херувимски, за да нѐ стави нас со Себе од десната страна на Отецот, зашто се прослави. Од Канонот на Вознесение Вознесението на Спасителот…

мај

Св. мч-чка Пелагија Терсиска; Св. свешт-мч. Силуан

4 МАЈ 1. Св. мч-ца Пeлагија Тарсанка. Рoдeна e вo градoт Тарс, oд нeзнабoжни рoдитeли, нo пoзнати и бoгати. Слушнувајќи oд христијанитe за Христа и за спасeниeтo на душата, таа сe разгoрeла сo љубoв кoн Спаситeлoт и вo душата била…