Ознака:Св. 15 Тивeриoпoлски (Струмички) свeшт. мчци

Настани

Хиротонија на епископот Полјански г. Јаков

  Древниот, историски манастир на Покров на Пресвета Богородица и на Свети Леонтиј во с. Водоча, вчера посведочи уште еден благодатен настан. Во тој прекрасен паметник на верата и богољубието на нашиот христијански народ, пред огромното мноштво верници, претставници од…

Богослужби

Бдение и литија во чест на Скоропослушница

Нашата небесна Закрилничка, Сепречистата Владичица Богородица, чедољубивата Мајка на родот христијански, и овој Велик Пост, преку чудотворната Своја икона Скоропослушница, ја покри нашата Татковина – a особено Струмица – со покровот на Нејзината Божествена љубов. Пред точно една година нè…

Соопштенија

Соопштение

Почитувани, Во спомен на пристигнувањето на копијата од чудотворната икона „Скоропослушница“, која пред една година, на 12. 03. 2017 лето Господово беше донесена на дар во храмот на светите 15 Тивериополски маченици во Струмица, од страна на монасите од светогорскиот…

декември

† Св. 15 Тивериополски свешт. мч-ци; св. мч. Христо

28 НOEМВРИ 1. Прeп. мч. Стeфан Нoви. Какo нeкoгаш Ана, мајката на Самoил, така и Ана, мајката на Стeфан, сe мoлeла на Бoга да ѝ дадe eдeн син. Мoлeјќи сe така eднаш вo црквата Влахeрна прeд икoната на Прeсвeта Дeва,…