Ознака:Св. Ахилиј Лариски

Медиумите за нас

Ветеното овчарче на Бигорскиот манастир стана академски сликар

Од: Киро Кипроски Забележано, необјавено Во долнореканското село Требиште, кое се наоѓа на запад од бигорскиот манастир „Св.Јован Крстител“, монасите на манастирот, заедно со жителите на селото, во 1840 година ја изградиле црквата „Свети Ахилиј Лариски“, единствена во Македонија посветена…

Настани

Храмот на Свети Ахилиј Лариски во с. Требиште се здоби со времен покрив

Со благослов на бигорскиот Старец, Епископот Антаниски г. Партениј, деновиве околу Храмот на Светиот отец наш Ахилиј Лариски во с. Требиште, метох на Бигорскиот Манастир „Свети Јован Крстител“, започнаа конзерваторските активности за запазување на овој бесценет споменик на духовноста и…

Богослужби

Литургија во храмот на Свети Ахилиј Лариски во с. Требиште

Како светило на земјата Бог те покажа тебе, отче; красота на архиереите, божествен украс на монасите, закрилник на сираците и вдовиците и постојана утеха на страдалниците; противник кој суд ѝ носи на бурата од варварите, што секогаш против нас се…

мај

† Св. Гаврил Велички; Св. Ахил Преспански; Преп. Пахомиј Вел

15 МАЈ 1. Прeп. Пахoмиј Вeлики. Рoдум e Eгипќанeц и вo младoста нeзнабoжeц. Какo вoјник учeствувал вo вoјната на Кoнстантин прoтив Максeнциј. Пoтoа, дoзнавајќи oд христијанитe, за eдиниoт Бoг и видувајќи гo нивниoт благoчeстив живoт, Пахoмиј сe крстил и oтишoл…