Ознака:Св. апостол Павле

Богослужби

Спомен на Светите Првоврховни Апостоли Петар и Павле

Петар и Павле, сесветлите светилници на духовното небо, првоврховните и сефални Апостоли, ги чествува денес должно и со псалми и химни ги воспева нивните сечесни личности, Црквата Христова. И со право толку торжествено ги слави, бидејќи, како што со благопочитание…

Поучни словa

Во окови Христа ради

Кој има љубов за Христа, се радува на секое страдање заради Христа. Затоа, ништо не е така славно како што се оковите заради Христа. Да се биде затворник и роб заради Христа пославно е одколку да се биде апостол или…

Поучни словa

Со Божјиот Дух стануваме неспособни за зло

Треба да најдеме начин како да ја очистиме нашата внатрешност од секаква злоба. Кога нашата душа е осветена, тогаш таа го зрачи доброто и ние молкум ја испраќаме нашата љубов, без да изговориме и збор. Се разбира, во почетокот тоа…

Богослужби

Спомен на Светите Првоврховни Апостоли Петар и Павле

Денес сета вселена, и Истокот и Западот, и небото и земјата, со сечесна почест стојат пред славниот спомен на великите два светилници, Петар преславниот и Павле богомудриот, кои со огнот на Духот Божествен лагата идолска ја изгореа и со вистината…

јули

Свети апостоли Петар и Павле – Петровден; Преп. Паисиј Атонски

29 ЈУНИ 1. Св. ап. Пeтар. Син Јoнин, брат на Андрeја првoпoвиканиoт, oд Симeoнoвoтo плeмe, oд градoт Витсаида. Бил рибар и сe викал Симoн, нo Гoспoд благoизвoлил да гo нарeчe Кифа или Пeтар, штo значи камeн (Јoван 1,42). Тoј прв…

Поучни словa

Единство во Христа

Отче Свети, да бидат сите едно (Јован, 17, 21) Така нашиот Спасител се молел за нас, Своите следбеници, сите да бидеме едно. Да бидеме со едни мисли и да имаме една љубов (Фил. 2, 2). Да живееме во мир, со…