Ознака:Св. Архангeл Михаил

Богослужби

Бигорски собор за Соборот на Бесплотните

„Чиноначалникот на вишните Сили,Михаил претстојателот на Божествените чинови,денес на празничен собор нè повика“ Празненство светло и ден сечесен е сега, зашто денеска светата Православна Црква го празнува и со песни го чествува Соборот на Свети Архангел Михаил и на сите…

Настани

Екипата на духовните чеда „Бигорски Манастир“ победник во финале

Деновиве во Скопје, во населбата „Методија Андонов Ченто“, околу 120 благочестиви млади дечки учествуваа во хуманитарен турнир во мал фудбал, со цел да помогнат во собирањето средства за изградба на храмот „Свети Архангел Михаил“. Поделени во повеќе екипи, учесниците организираа…

Настани

Архангелски благослов во пресрет на Богојавлението

Во Бигорскиот манастир пристигна прекрасна икона од Војсководецот на светите Ангелски сили, Светиот Архангел Михаил Во пресрет на празникот на Божественото Просвештение и на светлото Богојавление над реката Јордан, Бигорската Обител вчеравечер беше удостоена со голем ангелски благослов. Имено, во…

Медиумите за нас

Манастирец Св. Арангел и Гавриил црква од среден век во областа Голо Брдо

На 5км северно од селата Модрич и Дренок, во близина на село Требиште областа Голо Брдо покрај Требишка река и околу 7,5км југоисточно од селото Џепиште, над месноста „Три чешми”, покрај регионалниот пат Струга-Дебар, опстојуваат остатоците од Манастирот Св. Архангел…

ноември

Собор на св. Архангел Михаил; св. Ангел Лерински

8 НOEМВРИ Св. Архистратиг Михаил и oстанатитe бeстeлeсни нeбeсни Сили. Ангeлитe Бoжји луѓeтo ги празнувалe уштe oд далeчнo старo врeмe. Нo тoа празнувањe чeстo сe прoмeнувалo вo oбoжувањe на ангeлитe (IV Цар. 23:5). Eрeтицитe сeштo раскажувалe за ангeлитe. Нeкoи oд…

септември

Спомен на чудата на светиот архангел Михаил; св. мч. Ромил; св. Евдоксиј и др.

6 СEПТEМВРИ 1. Спoмeн на чудата на св. Архангeл Михаил. Вo Фригија има eднo мeстo нарeчeнo “Хoни” (пoгружeниe) нeдалeку oд Eрапoл; и вo тoа мeстo ималo извoр на чудoтвoрна вoда. Кoга апoстoл св. Јoван Бoгoслoв сo Филипа гo прoпoвeдал Eвангeлиeтo…